LŚNIENIE - Wystawa w galerii Wieża Ciśnień W Koninie - 2021

Tytuł najnowszej wystawy „LŚNIENIE” ma bezpośredni związek z rolą światła w obrazach Izy Kostiukow, a także ze stosowanymi przez nią technikami m.in. z wykorzystaniem farb metalicznych. Słowo to jednak znaczy więcej, jeśli odczyta się jego sens metaforyczny. Może kojarzyć się z: rozbłyskiem, refleksem, migotaniem płomienia, lustrzanym odbiciem, dotykając aluzyjnie tych sfer duchowych, które u twórcy i odbiorcy stają się w chwili rozświetlonego widzenia – iluminacją…  Anna Dragan

 

„Patrząc na obrazy przeznaczone na wystawę, ale pamiętając też wcześniejsze, nie sposób uniknąć skojarzeń ze sztuką sakralną, nie tylko w jej monumentalnym, kontemplacyjnym wymiarze, ale również w warstwie formalnej. Jakość malatury w połączeniu z geometrią form nawiązuje do kompozycji ikon. Nie ma tu boskiego złota, jest chłód stali, szary, zbrązowiały od rdzy, iskrzący w uszkodzonych miejscach. W obrazie nabiera wartości, gdy zamysł i gest artysty nada mu zdolność życia, metamorfozy. Wykorzystując ten potencjał, Artystka stworzyła niepowtarzalny, autorski styl. Jej dzieła są efektem technologiczno-artystycznych eksperymentów dokonywanych w laboratorium pracowni. A jest to niezwykła pracownia, niemal alchemiczna, położona blisko nieba, na poddaszu. Ukośne linie więźby dachowej odnajduję nieraz w obrazach.

Konsekwencja, wrażliwość i pasja, z jakimi Iza Kostiukow podąża swoją drogą wzbudzają szacunek i podziw. I ukłucie zazdrości czasem też”.

 

Tekst do katalogu wystawy – fragment /dr hab. Natalia Wegner (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu)

 

">(4) Rozmowa o "Lśnieniu". Wystawa malarstwa Izy Kostiukow w Galerii CKiS "Wieża Ciśnień" - YouTube

 

"Lśnienie" Iza Kostiukow by CKiS w Koninie - issuu

 

Wirtualny spacer. Wystawa Izy Kostiukow "LŚNIESNIE" w Centruk Kultury i Sztuki w Koninie. Realizacja Skanowanie.XYZ